Flep Yöntemi ile Garantili Kalıcı kızlık Zarı Diktirme hakkında tüm bilgiler bu yazımızda

Operatör Doktor Sezgin SÖNMEZ bu yazısında sizlere flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi ve garantili kesin sonuç kızlık zarı dikimi hakkında bilgiler vermektedir.

Kızlık zarı Nedir?

Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 2 cm içinde bulunan zarsı yapıda bulunan bir oluşumdur. Kızlık zarının kanlı olması çok azdır bu nedenle tamir edilemsi de zordur. Yeni olan yırtıkların tamiri daha kolay olsa da  flep yönteminde yapılan kızlık zarı dikiminde kızlık zarının ne kadar süre önce yırtıldığı, kaç kez cinsel ilişkiye girildiği kürtaj, düşük ve doğum gibi olayların olup olmadığı önemli değildir. Bu artı özelliklerinden dolayı flep yöntemi oldukça avantajlıdır.

Flep adı vajina kenarında kaldırılan dokuya verilen  isimdir ve bu doku kullanılarak yeniden kızlık zarı üzerinde çalışmalar yapılır. Cinsel ilişki anında erkeğin cinsel organının  bu bölgeden geçmesi ile bu dokular yırtılır ve kızlıkta kanama meydana gelir. Bu tarz işlemde esas amaç kızlık zarı kanamasının cinsel ilişki ile gerçekleşmesini sağlamaktır.

Flep ameliyatı sonrası kızlık zarı dikimi  yapıldığı kişinin partneri  tarafından kesinlikle anlaşılamaz fakat bir kadın doğum doktoru veya adli tıp uzmanları tarafından muayene olursa anlaşılabilir. Daha ilerki muayene anında  veya doğum anında da kızlık zarı dikimi yapıldığı kesinlikle anlaşılamamaktadır. Bu tarz ameliyatlarda eğer vagina da genişleme varsa bu da aynı anda daraltma da yapılabilir. Daraltma hem dokuların iyileşme esnasında uyumu hem de kürtaj işlemş, sık sık ilişki veya doğum gibi durumdan sonra genişleyen vaginanın eski durumuna dönmesi açısından açısından önemlidir.

Kızlık zarı dikimi veya tamirinde bir diğer önemli durum da ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması, pansumanların işlemlerinin düzenli olarak yapılması ve kontrollere de mutlaka düzenli olarak gelinmesidir. Bu hususlar da en az cerrahi işlemlerin düzgün olarak yapılması kadar önem teşkil etmektedir. Cerrahi sonuç ne kadar iyi ve bnaşarılı olursa olsun ameliyattan sonra oluşacak en ufak enfeksiyon ameliyatın başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.

flep-yontemi

 

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikim işlemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir.  İşlem o bölgeye lokal anesteziyle uyuşturularak yapılır ancak bazı durumlarda  da hastanın isteğine göre genel anestezi ile de yapılabilir. Ameliyat işlemi sonrası hasta evine gidebilir, aynı gün uzun yolculuk yapabilir ve ertesi gün normal günlük yaşamına devam edebilir. Hastalarımıza biz 1 hafta spor  ve bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat bölgesine direk bası yapacak aktivitelerden uzak durmalarını öneririz. 1 hafta sonraki yapılan kontrolden sonra iyileşmenin durumuna göre hastalarımızı iyileşmeden sonraki dönem ve kontrolleri hakkında bilgilendiriyoruz.

Jinekolog Operatör Doktor Sezgin SÖNMEZ’in flep yöntemi ve kalıcı kızlık zarı dikimi hakkında bilgilendirdiği bu yazımızın ilgililerine faydalı olacağını umuyoruz.

 

WhatsApp chat